Yenişehir Belediyesinden, Mersin Cemevine destek

Yenişehir Belediyesinden, Mersin Cemevine destek

Mersin Yenişehir Belediyesi, ortak proje kapsamında bakım ve onarım çalışmalarının yapılması amacıyla Mersin Cemevine 500 bin TL destek verecek. Mersin Cemevineyapılacak desteği içeren madde Yenişehir Belediye Meclisinin Şubat ayı ikinci olağan toplantısında oy birliğiyle kabul edildi.

Yenişehir’deki tüm ibadethanelere daima destek olan ve vatandaşların ibadetlerini sağlıklı ve konforlu koşullarda yerine getirebilmeleri amacıyla çalışmalarını sürdüren Mersin Yenişehir Belediyesi, Mersin Cemevinin bakım ve onarımımınyapılması kapsamında maddi destek sağlayacak.

Özyiğit, “İnsanların özellerine saygı gösterilmesi, önemsenmesi ve sorgulanmaması çok önemli

Laiklik ilkesinin kabulünün 84. yıl dönümünde destek kararının alındığı Yenişehir Belediye Meclisinde konuşan Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Bugün laiklik ilkesininAnayasamıza girmesinin 84. yıl dönümü. Laiklik yalnız din ve devlet işlerinin bir birinden ayrılması değildirdiyor Mustafa Kemal Atatürk. Laiklik bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir.  Ve laiklik ilkesi; insanların özellerine saygı gösterilmesi, önemsenmesi ve sorgulanmaması açısından çok önemli. Bu ülke, farklı medeniyetlerin yıllardır beraber yaşadığı Anadolu, Asyave Avrupa’yı bir birine bağlayan doğu ile batının köprüsükonumunda. Dolaysıyla farklı ırklardan, farklı mezheplerden farklı inanışlardan insanların yaşadığı bir coğrafya. Ve Mersinde o coğrafyanın çok özel bir örneği. Dolayısıyla buradan çıkan kararların TBMM’ye de mesaj olması açısından çok önemli.  Mersin’den aldığı geri dönüş ile böyle bir ihtiyacı görüp,bu konuda gereğini yapma noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisinin de tabandan gelen sesi algılaması açısında çok önemli bir karar olduğunu düşünüyorum. Ve bu topraklarda kardeşçe yaşamanın en önemli dayanaklarından birinin laiklik ilkesi olduğunun da altını çizmek istiyorum.” diye konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?