Erdemli Belediyesi Psikolojik Destek Hizmetini Evlere Taşıdı

Erdemli Belediyesi Psikolojik Destek Hizmetini Evlere Taşıdı

reklam"

Evden Çıkamayan Vatandaşlara Psikolojik Destek

– Erdemli Belediyesi’nden Telefonla ve Online Terapi

– Tollu: Bir Telefon Kadar Yakınınızdayız

Koronavirüs (COVID-19) çıktığından beri tedbiri elden bırakmayan, ilçenin dört bir tarafında salgına karşı etkin bir mücadeleye imza atan ve ihtiyacı olan vatandaşların her türlü yardımına koşan Erdemli Belediyesi, virüs salgını nedeniyle psikolojisi bozulan aile ile bireyleri de kapsam alanına aldı.

 

Erdemli Belediyesi, dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de görülen Koronavirüs (COVID-19) hastalığının atlatılma süresince “Online Terapi” ile vatandaşların yanında olmayı sürdürüyor. Belediye Kadın Danışma Merkezi’ne bağlı uzman psikologlar, koronavirüsle mücadele kapsamında yetkililerin “Evde Kal” çağrısının ardından sosyal izolasyon uygulayan Erdemlililerin kaygı düzeylerini dengelemek, bilgi kirliliği kaynaklı endişelerini gidermek ve psikolojilerini güçlü tutmalarını sağlamak amacıyla internet ve telefon üzerinden ‘Online Terapi’lerine devam ediyor. Uzman psikologlar, evden çıkamayan 60 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarla iletişime geçiyor ve internet üzerinden ve telefonla online psikolojik destek ve virüs günlerini sorunsuz atlatmaları konusunda ipuçları vererek moral desteği sağlıyor. Koronavirüs salgınının vatandaşlarda oluşturduğu psikososyal sorunları azaltmaya yönelik hizmet veren ekip, bireylerin ve ailelerin yaşanan süreci daha iyi yönetebilmeleri, stres durumlarını düşürmek için online danışma hizmeti sağlarken, verilen psikolojik destek ile gençler, yetişkinler ve yaşlıların üzerlerinde oluşabilecek kaygı ve stresin en aza indirgenmesi hedefleniyor.

 

“Bir telefon kadar yakınız”

COVID-19 salgınına karşı toplumun ve sağlık çalışanlarının sağlığını korumak adına gerekli temel tedbirleri alan Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, yeni tip koronavirüs salgınının psikolojik etkilerine karşı da ailelerin yanında olmayı sürdürdüklerini söyledi. Koronavirüs nedeniyle Kadın Danışma Merkezi’nin normal danışma hizmetlerini ‘geçici olarak’ durdurduklarını, personel ve kurum enerjisini telefonla psikolojik destek hattına yönlendirdiklerini aktaran Tollu, uygulamanın tehdit ortadan kalkıncaya kadar devam edeceğini belirtti. Başkan Tollu, bu süreçte evden çıkamadığı için panik ve kaygı hissi yaşayan başta yaşlılarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza online olarak psikolojik destek hizmetini hayata geçirdiklerini açıkladı. Tollu, “Uzman psikoloğun yer aldığı ekiplerimiz, ruhsal açıdan kendisini iyi hissetmeyen ve desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara hizmet veriyor. Kendisini kötü hisseden vatandaşlarımıza bir telefon kadar yakınız. Bu zor günleri birlikte atlatacağız” dedi. Salgının yayılmasını önlemek için yapılan ‘evde kal’ çağrılarına mutlaka uyulmasını tavsiye eden Tollu, koronovirüse karşı en riskli grup olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan tedbirlere uymalarını isteyerek, “Hükümetimizin ve Sağlık Bakanlığı’mızın tavsiyelerine mutlaka uyalım. Vatandaşlarımız rahat olsun. Erdemli Belediyesi olarak halkımızın gerek fiziki, gerekse psikolojik sağlığı için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?