Bakan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

Ülkemiz virüse karşı mücadelenin ilk dönemini tamamlandı.

Dünyada salgının hızı kesilmiş değil. Türkiye’de 4 haftada en tepe ulaştı ve düşüşe geçti.

29 Nisan Koronavirüs’e karşı mücadelede ilk dönemi tamamladığımız tarihtir. İyileşen hasta sayısı ve toplam vaka sayısı arasındaki fark azalıyor.

Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız mevcut Koronavirüs hasta sayımızı geçiyor.

Artık salgın yönetiminde güncel poiltika ve bazı değişikliklere gidebiliriz. Bir cümlenin altını çizmeye çalıştım. Türkiye Koronavirüs’le mücadelesinde birinci mücadelesini tamamladı. Şu anda ikinci döneminde yeni dönemin ilk günlerindeyiz.

Tedbir zorunludur. Virüs aramızda dolaşmaya devam edecektir. Bindiğiniz asansörde, berberde, otobüs durağında marketlerde, caddelerde karşınıza çıkabilir. Bunu bilemezsiniz. Hiç tanımadığınız taşıyıcıdan hastalığı alabilirsiniz. Salgın kontrol altına alındı ama virüsle ilgili gerçekler değişmedi. Eviniz hala en güvenli ortam. Bu gerçek virüse karşı mücadele ederek kazandığımız serbestikten vazgeçtiğmiz anlamına gelmez. Özgür ve kontrollü olacağız.

Tedbirler böyle sıkı olamsaydı mücadelenin ikinci dönemindeyiz diyemezdik. Yaşam alanımız genişliyor ancak tedbirleri geniş alanda uygulayacağız.

Bulunduğumuz noktada dünyanın model aldığı başarısının sahibi olarak bunun ödülünü almayı hak ediyoruz. Dışarıdaki hayatı özledik. İşimizi düzene koymak, sevdiklerimize sarılabilmek istiyoruz. Şüpheniz olmasın siz neler hissediyorsanız bu mücadelede hayatlarını risk atanlar da bunu istiyoru.

Ancak gerçekler isteklerden farklı. Bu dönem, tipik bir normalleşme dönemi değil. Kısıtlamaların biraz esnediği dönemdir. Hayatımızın sağlığımızı garanti edecek şekilde kısmen özgürleşmesidir.

Başlayan günler 11 Mart’tan beri gösterdiğimiz çabanın ödülüdür ancak büyük ödül değildir. Risk devam ediyor. Kontrol kaybı ikinci dalgaya neden olacaktır. Türkiye’de salgın mevcut şartlarda kontrol altına alındı. Mayıs ayına kıyasla haziran için öngörüler daha soyut. Koronavirüs tedbirleri ortadan kalkmadı, risk varlığını uzun süre sürdürecek. 60 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bütün dünyayı ilgilendiren gündem olan ilk olaydır. Salgından öncesine dönüşün kolay olmadığının göstergesidir. 2021 öncesinde eskiye dönüş yanlış bulunmaktadır tüm dünyada.

Bugüne kadar normale dönüş ifadesi yer yer kullanılsa da normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz. Bu hayatın normali eskisinden farklı olacak. Tüm gelişmeler için ana fikir bu. Yeni normal için motivasyon ve sağduyu göstermeliyiz. Fedakarlığımızın ödülünü hızlı bir serbestlik olarak talep etmemeliyiz, kazanımlarımızı korumalıyız.

Birinci döneminde hedefimiz hastalığı kontrol altına almaktı. Şimdi hastalığın önündeki fırsatları kaldırmaktır. ‘Kontrollü sosyal hayat’ bize nasıl yaşayacağımızın fikrini verecektir. Virüse karşı mücadele yeni durumun tedbirleri bu olmalıdır. Kontrollü sosyal hayat hastalıkla mücadelede ikinci dönemin stratejisidir. Bir arada olduğumuz alanlar için yeni yaşam biçimidir. Özgür ve tedbirli hayat biçimine geçiyoruz. Alışveriş yapacağız ama ulaşıma, yoğunluğa, temizliğe dikkat edeceğiz. İki temel tedbir var; dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske kullanacağız, ikincisi sosyal mesafeyi dikkatli şekilde ayarlayacağız.

Sosyal mesafeyi ayarlamazsak maske tek başına yeterli olmaz. Maske ve sosyal mesafe birbirlerini tamamlar, ikisinden biri eksikse diğeri yetersiz kalır.Bakanlığımızın geliştirdiği uygulama sizleri Covid-19 konusunda yönlendirerek günlük hayatınızda göreceğiniz riskleri en aza indirmek için geliştirildi.

5 milyon 600 bin kullanıcıya ulaştı uygulamamız. Anlık işlem yapan kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı. Kontrollü sosyal hayat sorumluluğun paylaşıldığı bir hayattır. Sosyal hayatın her parçasında uyumlu olmalı, sabırlı olmalıyız. Her şeyin fiziki etkileşimi asgari düzeye indirmeliyiz. Toplumumuzun pratik zekası yeni hayatın olası güçlüklerine sağlıklı ve akılcı çözümler üretecektir.

Bütün insanlık benzer hayat yaşıyor salgın nedeniyle… Biz yeni hayata da öncülük edebiliriz. Test kapasitemizi düşürmeyeceğiz, artıracağız. Her yeni vakada filyasyon yöntemini titizlikle uygulayacağız. Tedavide tecrübemiz bize yol gösterecek. Toplu mekanlarda düzenli taramalar olacak. Eskisinden daha dikkatli olacağız. Hedefimiz yeni hasta sayısının ve can kaybının sıfır olduğu bir tablo…