TFF BAŞKANI NİHAT ÖZDEMİR LİGLER 12-13-14 HAZİRANDA BAŞLIYACAK

TFF BAŞKANI NİHAT ÖZDEMİR LİGLER 12-13-14 HAZİRANDA BAŞLIYACAK

Süper Lig 12 Haziran’da başlıyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Süper Lig’in 12-13-14 Haziran tarihlerinde seyircisiz olarak başlayacağını duyurdu.

TFF Başkanı Nihat Özdemir: Ankaragücü’nde virüs vakası yaşanmıştır ama yol haritamızı da Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu kararları ölçüsünde çizdik.

Futbolun nasıl oynanacağını Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu belirleyecek. Bunun ardından kuralları bir bültenle duyuracağız.

Süperlig Tff1 lig ve diğer bütün ligler 12-13-14 hazirandan seyircisiz olarak normal şekilde oynanacak.

TFF Yönetim Kurulu toplantısı sonrası  Özdemir şunları söyledi;

Bu süreci en az kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde her türlü tedbiri alarak dünyaya örnek bir mücadele gösterdik. Pandemi ile daha iyiye doğru gidiyoruz. Mücadeleyi asla bırakmadan yolumuza devam etmemiz gerekiyor.

1.5 ay geçti. Futbol ailesi olarak hem dayanışma hem de önlemler için gerekli adımları attık. Devletimizin kararlarına harfiyen uyduk. Futbola dönüş için sağlık kurulumuz çok önemli bir çalışma yaptı. Bir protokol hazırlandı. Maç evresini de en kısa sürede kulüplere ve kamuoyuna duyuracağız. Bugüne kadar liglerin en sağlıklı şekilde tamamlanmasına çaba gösterdik. Hep Türk futbolunun selametini düşünerek hareket ettik. Futbolumuzun bu krizden en az etkilenmesi için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile görüşmeler yaptık. UEFA ve FIFA ile gerekli düzenlemeleri yapmak üzere bütün görüşmeleri yaptık. Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştük. Verdiği mücadele ve duruşu ile hepimize örnek oldu. Başarılarının devamını diliyorum.

“11-12-13 HAZİRAN’DA LİGİ BAŞLATMA KARARI ALDIK”
Bugün Yönetim Kurulu olarak toplantı yaptık. Normalleşme planı kapsamında değerlendirme yaptık. Tüm şartları gözönünde bulundurarak bir yol harikatı çizdik. Kararı şimdilik olmak kaydıyla, elimizde değişik senaryolar olmasıyla birlikte ertelenen Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık. Liglerin belirlenen tarihlerde oynanması için Sağlık Bakanlığına müracaat edeceğiz. 

Tüm istişarelerimizi yapıp Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu maçların nasıl oynanacağına dair karar çerçevesinde liglerimizi başlatacağız. Devletin tüm kurullarının desteğiyle sezonu başlatmayı hedefliyoruz. Antrenmanlara başlayan kulüplerimizin bu zaman zarfında hazır olacağına inanıyoruz. İnşallah liglerimizi Temmuz ayı sonunda tamamlayacağız. İnşallah Ağustos ayında Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yaparak sezonu taçlandıracağız. Hiçbir virüse meydanı bırakmayarak yolumuza devam edeceğiz.

Kulüpler Birliği ve alt ligleri de içeren vakıflarla da görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Bilim Kurulu ve Sağlık Kurulu ile görüşüp nasıl önlemler alınacağını görüşüp ligleri başlatacağız.

Evet Ankaragücü’nde corona virüsüne rastlanmıştır. Kendi başımıza karar alarak yola devam etmek istemiyoruz. Biz Bakanlığın vereceği önerilerle başlayacak. Futbolun nasıl oynanacağına dair bilgileri bülten halinde paylaşacağız kamuoyu ve kulüplerle. Kendi planlarımız var. Ancak Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’nun raporu ana yol. Onların çizeceği yolla bu ortaya çıkacak.

Bir oyuncu da corona virüs çıkarsa ligi yeniden durdurma planımız yok. Ancak Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’nun bize ulaşacağı rapor doğrultusunda, futbola dönüş protokolü yayınladıysak, bütün kulüpler bu protokole uygun hareket ederlerse hiçbir sporcumuz ve futbol adamımız bu virüse kapılmayacaktır. Herhangi bir virüs olayına rastlanırsa hemen durumu o gün yine Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’yla değerlendirip yeni bir yol haritası belirleriz.

YENİ HARCAMA LİMİTLERİ…
Harcama limitleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Virüs sonrası bütün kulüplerin gelirleri azaldı. Reklam gelirler, bir maç seyircisiz oynadık. Bundan sonra da seyircisiz oynanacak. Sponsorların kulüplere destekleri azaldı. Bütün kulüplerin gelirlerinde azalmalar oldu. Bütün bunları düşünerek yeni harca limitleri için Lisans Kurulu çalışmalara başlayacak. Yeni harcama limitlerini tespit edip bunu açıklayacağız. 

BeIN Sports ile 5 yıllık anlaşmamız var. 2 yıl daha sözleşmemiz var. Hedefimiz BeIN Sports ile bu 5 yıllık süreci tamamlamak. Bu dönemde yayıncı kuruluş da gelir kaybına uğradı. Kulüplerimiz gibi BeIN Sports’un gelirlerinde önemli azalma oldu. Bize sezon sonu için ödeyeceği 588 milyon gibi bir ödeme var. Lig başlarla bunu ödeyecekler. Yolumuza onlarla yürümek ana hedefimizdir.

UEFA ve FIFA ile devamlı görüşüyoruz. UEFA ve FIFA yetkilileri ödemeleri ellerinden geldikçe öne çekmeye çalışıyorlar. Geçen hafta milli takımlara oyuncu veren kulüplere belli meblağlar gönderildi. Bunları kulüplere yolladık. UEFA ve FIFA’dan kulüplere ödeme gelirse bunları onlara da bildirip ödemeleri yapacağız.

“26 TEMMUZ’DA LİGİ BİTİRMEK İSTİYORUZ”

Hedefimiz 12-13-14 Haziran’da ligi başlatmak. 26 Temmuz’da ligi sonlandırmak istiyoruz. 7 hafta sonu maç oynayacağız. Sadece bir hafta arası maç oynayacağız. Yeni sezon için çalışma yapmadık ama Ağustos ayında tatil dönemi olarak masaya yatıracağız.Avrupa Futbol Şampiyonası 2021’de başlayacak. UEFA bizden 25 Mayıs 2021’de liglerin bitmesini istiyor. Ne kadar ara vermemiz gerektiğinin hesabını kitabını yapacağız. 

“TEK ŞEHİRDE OYNAMAK GÜNDEMİMİZDE YOK
Kulüpler ile devamlı görüşme halindeyiz. Tek şehirde futbol oynamak bugüne kadar TFF’nin gündemine gelmedi. Bu bizim dışımızda konuşulan konular. herkes kendi liginde ve stadında oynayarak tamamlamak istiyor. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Süper Lig’de 18 takımdan 13, hatta 14 takım liglerin oynanmasını istiyor. 1. Ligden 18 takımın 11’i tamamlamak istiyor. 2. ve 3. Lig’de 90 takım var. Yüzde 73’ü ligin oynanmasını istemiyor.

Bir süreç yaşıyoruz. Geçen haftadaki Türkiye şartları ile bgünkü Türkiye şartları aynı değil. Her akşam görüleceği üzere Türkiye iyileşme yönünde hızlı bir şekilde devam ediyor. Ligin başlama tarihi 12 Haziran. Daha 35 gün var. Türkiye’nin sağlık açısından şartların daha iyi noktaya geleceğine inanıyorum. THY iç hatlara başlamayı düşünüyor. Oteller, restoranlar açılacak. Normal hayata gideceğiz. İnanıyorum ki 35 gün sonra Türkiye bugünkünden çok daha iyi olacak. Seyahat imkanları olacak. İyi günler göreceğiz. 35 gün sonra iyi şartlarda bu maçları başlatacağız.

Türkiye’de fiziksel yeterlilik konusunda çok iyi statlarımız var. Bütün kulüplerle görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Fiziksel yeterlilikleri var mıdır, yok mudur? Bütün şartları gözönünde bulundururak bir yol haritası çizeceğiz. Bu sezon Şampiyonlar Ligi Kış ayında saat 23.00’da başladı. Bu süreci ne yapıp yapıp atlatmak istiyoruz. İklim şartları. Sahaların yeterlilik durumları. Maçlar sadece illerde değil ilçelerde de oynanıyor. Bütün hepsini masaya yatırıp bir yol haritası belirleyeceğiz.

“UEFA İLE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR”
Başkan yardımcım Servet Yardımcı UEFA’da görevli. Sağlık Kurulu’ndan Mete Düren, UEFA’da görevli. Görüşmeler sürüyor. UEFA, Temmuz ayı sonuna kadar liglerin bitirilmesini istiyor. Ağustos’ta sezonu kapatmak istiyor. 27 Mayıs’ta UEFA’nın Yönetim Kurulu toplantısı düzenleyecek. 25 Mayıs’a kadar UEFA; liglerin durumuyla ilgili son tarihleri istiyor. 55 Avrupa ülkesi var. Belarus futbola devam ediyor. Sadece Hollanda ve Fransa iptal etti. Almanya, ligin devam edeceğini açıkladı. Arkasından Hırvatistan, Sirbistan… gibi bir çok ülkenin liglere devam edeceğine inanıyorum. Önemli olan İspanya Ligi, Premier Ligi önem kazanıyor. İtalya Spor Bakanı, ligi oynayarak bitirmek istediklerini açıkladı. Nasıl sağlıkta bu kadar başarılıysak futbolda da başarılı olduğumuzu dünyaya göstereceğiz.

14 takım ligi bitirmek istiyor sözlerim bir tahmin. Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, 18 takımın hepsi oynamak istemiyor dedi. Lig oynarsa yayıncı kuruluştan 588 milyon TL almamız söz konusu. Onun için takımlarımız futbol oynayarak hem yayıncı kuruluştan gerekli para tahsilatlarımızı yapmamızı istiyor. Çok oynamak isteyen var. Ana hedef, kim ne derse desin bu ligi tamamlamak istiyoruz. Şampiyonlar Ligi için bize baskı yok. O Ağustos ayında planlanmakta. Temmuz ayı itibariyle ligi tamamlamak istiyoruz. Ağustos’a kadar da sarkabilir.

Eğer corona virüs olmasaydı yabancı sınırını gelecek sezon için konuşuyor olacaktık. Yabancı sınırını yeniden konuşarak öyle bir karar almamız lazım ve acele etmemeliyiz. Her şey değişiyor. Virüs olayı iş hatamızı, yaşamımızı değiştirecek. Buna bağlı olarak yeni şartlara uyum sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 26. haftanın seyircisiz oynananmasıyla ilgili çok konuşmalar oldu. Geriye bakmıyoruz, biz bu ligi oynatarak tamamlayacağız. Seyircisiz oynayacağız.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?