TÜİK’in sakladığı fiyatlar ortaya çıktı: Kira 5 bin 845 Lira, doktor muayenesi 34 Lira!

TÜİK’in sakladığı fiyatlar ortaya çıktı: Kira 5 bin 845 Lira, doktor muayenesi 34 Lira!

reklam"

TÜİK’in sakladığı fiyatlar ortaya çıktı: Kira 5 bin 845 Lira, doktor muayenesi 34 Lira!

📌İşte kalem kalem fiyatlar

TÜİK’in açıklamayı bıraktığı madde fiyatları için hesaplama yapıldı. Gündem olacak rakamları ise Ekonomim Yazarı Alaattin Aktaş bugünkü köşe yazısına taşıdı. Aktaş’ın aktardığı bilgiye göre TÜİK, uzman doktor muayenesini 33 lira 69 kuruş, yurt ücretini 457 lira, ev kirasını ise 5 bin 845 lira olarak görüyor.

Ekonomim Yazarı Alaattin Aktaş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Nisan 2022’den bu yana hesaplama için kullandığı maddelerin fiyatlarını açıklamayı durdurduğunu belirterek, “Mevcut durumda fiyat değişimleri ve ağırlıklar ana harcama grupları itibarıyla açıklanıyor. TÜİK madde fiyatlarını vermediği gibi her bir madde için fiyat değişimini de gizliyor” diye yazdı.

HERKES ÖZEL MUAYENEHANEYE GİTMİYOR’ GEREKÇESİ

Alaattin Aktaş, TÜİK’in söz konusu tablosu ile ilgili “Fiyatlar mal ve hizmetin niteliğine göre adedi belirtebileceği gibi, kilogram, tek yönlü bilet, litre ya da aylık hizmet kullanımı da olabilir” bilgilerini verdi. Aktaş, “Kedinizi, köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde ödediğiniz ücret ise geçen ay itibarıyla 681 lira. TÜİK’in verisi işte böyle! Uzman doktor muayenesi 34 lira, veteriner ücreti 681 lira. TÜİK’in doktor ücretiyle ilgili gerekçesi şu: “Türkiye’de herkes özel muayenehaneye gitmiyormuş, devlet hastanesine giden de varmış, ortalama o yüzden düşük oluyormuş.”” şeklinde konuştu.

 

‘EV KİRASI AYLIK 5.845 TL’

Aktaş, tablodaki çarpıcı örneklerden birinin ev kirası olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

TÜİK’e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücretinın 33 lira 69 kuruş olduğunu vurguladı ve “Yanlış yazmadım; 33 lira 69 kuruş, hadi yuvarlayalım 34 lira. Çarpıcı bir örnek de ev kirası. Haziran ayı endeksinde kira 5 bin 845 TL şeklinde belirlenmiş” ifadelerini kullandı.

Aktaş, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler bir yana, artık kasabalarda bile herhalde 5-6 bin TL seviyesinde konut kalmadığının altını çizdi.

“Peki TÜİK nasıl oluyor da kirayı bu düzeyde alabiliyor?” sorusunu yönelten Aktaş, “Herhalde doktor muayene ücretindeki yaklaşım devreye alınıyor ve “Ama kendi evinde oturan da var; kiracılar ve kendi evinde oturanlar beraber düşünüldüğünde ortalama bu düzeye düşüyor” deniliyordur. Kim bilir” açıklamasında bulundu.

İŞTE MERAK EDİLEN O TABLO

cats

 

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?