Yenişehir’de iklim değişikliği karşısında yapılması gerekenler konuşuldu

Yenişehir’de iklim değişikliği karşısında yapılması gerekenler konuşuldu

reklam"
Mersin Yenişehir Belediyesi, iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri karşısında kenti dirençli hale getirmekve toplumu doğayı koruma konusunda bilinçlendirmek adına çalışmalarına devam ediyor.
“Enerjiniyenile, şehri geleceğe taşı” sloganıyla Enerji Verimliliği Haftası’nda düzenlenen “Yenişehir’de 1.EnerjiGünleri” kapsamında “İklim Değişiyor! Biz ne yapabiliriz?” panel ve çalıştayı gerçekleştirildi. Panelinaçılış konuşmasını Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu GenelBaşkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın yaptı.Yenişehir Belediyesi, “İklim Değişiyor! Biz ne yapabiliriz?” panel ve çalıştayıyla başlayan “Yenişehir’de1.Enerji Günleri”nde enerji ve çevre konusunda alanında uzman bilim insanlarını ağırladı.
YenişehirBelediyesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panele Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğitve CHP Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın yanı sıraCHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, sivil toplumkuruluşlarının başkan ve temsilcileri, bilim insanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.İklim ve Enerji İçin Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzalayan Mersin’deki ilk belediye olanve ekoloji konusunda fark yaratan projeleri hayata geçiren Mersin Yenişehir Belediyesi, günden günebaş gösteren iklim krizi karşısında enerji verimliliğini artırmak adına çalışmalarını sürdürüyor. İkioturum şeklinde gerçekleştirilen panel ve çalıştayda alanında uzman isimler Mersinlilere iklimdeğişirken yapılması gerekenleri anlattı.
Panelin açılış konuşmasını ise Ahmet Akın yaptı.Ahmet Akın “Belediyelerimizin bu konularla ilgili çalışmalarından onur duyuyoruz.”“Öncelikle ismini gördüm ‘Biz ne yapabiliriz?’ diye de Yenişehir Belediye Başkanımız AbdullahÖzyiğit yapıyor zaten, bunlar büyük olaylar tebrik ederim” diyerek sözlerine başlayan CumhuriyetHalk Partisi Enerji ve Altyapı Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın şöylekonuştu “Türkiye’de iklim değiştiği zaman çok şey değişiyor. Aslında bu konuda bir düzeltmeyapmak isterim.
Türkiye’de ve dünyada iklim değişikliği değil iklim krizi var. Tehlike daha dabüyüdü ve önüne geçmek için büyük fedakârlıklar gerekiyor. Ama öncelikle ben ne yapabilirimdemek lazım. Daha sonrasında vizyon sahibi olmak lazım. Vizyon sadece hayal kurmak değil. Planlıbir programla ilerlemek lazım. Belediyelerimizde bunu görmek çok hoşumuza gidiyor. İklim veEnerji İçin Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzalayan bir belediye olarak YenişehirBelediyemizin bu vizyona sahip olduğunu tekrar görmek bizi son derece mutlu etti. Bu atılımlarneden yapılıyor? Tüm Türkiye’de ve belediyelerimizde özellikle. Özellikle belediyelerimizdediyorum çünkü belediyelerimizin çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Amaç burada bir dönüşüm.Yeşil bir dönüşüme imza atmak için belediyelerimiz yerelden başlıyor.
Yerelden yapmaya başlayıpiktidarımızda biz onlara daha büyük destekler vererek bunu genele taşıyacağız. Çünkü genelde buvizyonun olması gerekir ki dünyayı ve Türkiye’yi yeşillendirelim. Belediyelerimizin bu konularla ilgiliçalışmalarından onur duyuyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederken Belediye Başkanımız ve ekibiniyürekten kutluyorum.”Başkan Özyiğit, “Temiz enerjili ve yeşil binalar Yenişehir’de yapılmaya başlandı.”Mersin’de ilk kez Yenişehir Belediyesinin yaptığı ve sadece çevre dostu binalara verilen LEEDSertifikalı binadan sonra Mersin’de bu sertifikaya uygun bina yapan şirketlere panel öncesinde tebrikplaketi verildi. Duyarlı şirketlere plaketlerini veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,“Yenişehir Belediye Başkanlığı görevine geldikten ve Başkanlar Sözleşmesi sürecine dahil olduktansonra yeşil bina yapımı konusunda ilk binayı biz gerçekleştirdik.
İlk LEED Sertifikalı binayı Yenişehir Belediyesi olarak yaptık. Bölgede yatırım yapan arkadaşlarımıza konuyu anlattık. Temiz enerjili ve yeşil binalar Yenişehir’de yapılmaya başlandı. Bu plaketleri de bizimle işbirliği yapan firmalaravermek istedik. Kendilerine teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.“2020 yılında Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladık.”Panelin ilk oturumunun moderatörlüğünü de yapan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit,Yenişehir Belediyesinin altı temel ilkesinden birinin ekoloji olduğunu hatırlatarak, bu kapsamda 2020yılında Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladıklarını söyledi. Başkan Abdullah Özyiğit“2020 yılında Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladık. Fakat bu imza dostlar alışveriştegörsün imzası değildi. Gerçekten işimizi çevreci ve doğru bir anlayışla yapmak istedik. Bunun içinyaptığımız ilk binayı LEED Sertifikalı, altın madalyalı ilk binayı Yenişehir’imize, Mersin’imizekazandırdık.” dedi.Başkan Abdullah Özyiğit Yenişehir ilçesinde yıkılması planlanan binalarda asbest kontrolü yapılmasınısağladıklarını ve yıkımların bu çerçevede yapıldığını dile getirdi.
Başkan Özyiğit, “İnşaat yapmaküzere bina yıkanların, o binada asbest olup olmadığı noktasındaki denetimlerini yaptırmalarınısağlıyoruz. Asbest tespit ettiğimiz binaları asbestli bina yıkım koşullarının uygulanması şeklindegerçekleştirdik. Burada plaket verdiğimiz firmalardan bir tanesi yıkım yaparken bu süreci uyguladıve 20 ton asbestli malzeme tespiti oldu, o malzeme orada toparlandı uygun imha koşullarınıngerçekleşeceği yerlere götürüldü.” şeklinde konuştu.Yenişehir’de iklim değişikliğinin etkilerine karşı yapay zeka kullanılacakBaşkan Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak teknolojiyi en üst seviyede kullandıklarını ifadeederek hazırlıklarına devam edilen çalışmaları anlattı. Başkan Özyiğit ”Yenişehir ilçesi üç boyutludijital ikizi üzerinden gerçekleşen simülasyonla iklim değişikliğinin etkilerinin belirlenmesi, coğrafibilgi sistemi ve yapay zeka destekli karar destek sistemi konusunda bir projenin hazırlıklarını dayapıyoruz” dedi.
Akıllı kaynak verilerini planlama yazılımını da gerçekleştirdiklerini ifade eden BaşkanAbdullah Özyiğit ”Bu yazılım bizim kaynaklarımızı en verimli biçimde en doğru biçimdekullanmamıza altlık oluşturacak ve bizi yönlendirecek.“ değerlendirmesinde bulundu.Panelin ilk oturumunda Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümündegörevli Prof.Dr. Zeynep Zaimoğlu “İklim Değişikliği Nedir! Ne Değildir?”, Sürdürülebilirlik İçin YerelYönetimler Küresel Savunma Direktörü Yunus Arıkan “İklim Değişikliği ve Uluslararası İnisiyatifler”konularında katılımcılara sunum yaptı. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. BarışSalihoğlu moderatörlüğünde yapılan panelin ikinci oturumunda Prof. Dr. Salih Ofluoğlu “Yapılı ÇevreÖlçeğinde İklim Değişikliğine Yönelik Yapılabilecekler”, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi TıpFakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında görevli Prof. Dr. Didem Emine Evci Kiraz “Birey Ölçeğindeİklim Değişikliğine Yönelik Yapılabilecekler”, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlamabölümünde görevli Prof. Dr. Osman Balaban ise “Kent Ölçeğinde İklim Değişikliğine YönelikYapılabilecekler” konularında sunum yaptı. Oturumların sonunda “İklim Değişiyor! Biz neyapabiliriz?” panel ve çalıştayına katkı sunan uzmanlara plaketleri Mersin Yenişehir Belediye BaşkanıAbdullah Özyiğit tarafından verildi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?