BÜYÜKŞEHİR UZMANLARI, CORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARINI ANLATTI

BÜYÜKŞEHİR UZMANLARI, CORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARINI ANLATTI

reklam"

CORONA VİRÜSÜ YAKIN TEMASLA BULAŞIYOR

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN MASKE KULLANIMI VE KİŞİSEL HİJYEN ÖNEMLİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi uzmanları, Çin’in Wuhan/Hubei bölgesinden başlayıp, tüm dünyaya yayılan Corona virüs salgınından korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı. Solunum yoluyla bulaşan virüsten korunmak için maske takılmasını ve kişisel hijyene dikkat edilmesini öneren uzmanlar, öksürürken veya hapşırırken ağzın kapatılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’de tanısı konulmuş bir virüs vakası olmadığının altını çizen uzmanlar, internette dolaşan bilgi kirliliğinin önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün internet sayfalarının takip edilmesini önerdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi uzmanları Çin’in Wuhan/Hubei bölgesinden başlayıp, tüm dünyaya yayılan ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan Corona virüsünden korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Dairesi bünyesinde görev yapan Doktor Ufuk Bakmaz, Türkiye’de tanısı konulmuş bir virüs vakası olmadığının altını çizerek, Corona virüsünün ne olduğunu, virüsle alakalı doğru bilinen yanlışları ve virüsten korunma yollarını açıkladı.

Doktor Bakmaz: “Corona virüsü yakın temasla bulaşıyor”

Corona virüsünün solunum yolu ile bulaştığını ifade eden Doktor Ufuk Bakmaz, virüsün semptomlarının diğer solunum yolu hastalıkları ile benzerlik gösterdiğini söyledi. Bu benzerlikten dolayı öksüren ya da yüksek ateşi olan insanların Corona virüsüne kapıldığını düşünerek telaş yapmaması gerektiğini ifade eden Bakmaz, “Her şeyden önce bu damlacık yoluyla dediğimiz yani normalde bir solunum yolu hastalığının, enfeksiyonu ile aynı şekilde geçiyor ve yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi birtakım semptomlar veriyor. Peki her yüksek ateşte, her ciddi bir öksürük atağında ya da nefes darlığında Corona virüsten mi şüphelenmemiz gerekiyor? Tabii ki hayır. Bunun için öncelikle söz konusu kişinin, ateşine, öksürüğüne, nefes darlığına ek olarak son 14 gün içerisinde Corona virüs tanısı almış olan bir kişiyle yakın teması gerekiyor” dedi.

Bakmaz, Corona virüsü tanısı almış bir kişiyle temas öyküsü yokken kişide ateş, öksürük gibi şikayetlerin olmasının kişide başka bir etkenden kaynaklı bir pnömoni ya da herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu tablosu olabileceğini ifade etti.

“Özellikle deniz ürünlerini çiğ tüketmeyin”

Virüsten korunma yollarını maddeler halinde sıralayan Bakmaz, Corona virüsünün hayvansal besinleri çiğ tüketme alışkanlığı olan toplumlarda görülme olasılığının artığını ifade ederek, özellikle deniz ürünlerinin iyi pişirilmesi gerektiğini söyledi. Bakmaz, “Uzak Doğu kültüründe genelde çiğ tüketme alışkanlığı var ama bizim ülkemizde çiğ tüketme alışkanlığı yok. Bununla birlikte bu çiğ tüketme alışkanlığı olan bireylere de buradan seslenmiş olalım. Çiğ tüketmemeye gayret gösterin. Tüketeceğiniz gıdayı iyi pişirdiğinize emin olun. Özellikle deniz ürünlerini çiğ tüketmeyin”  ifadelerine yer verdi.

“Maske takın, el hijyenine dikkat edin”

Virüsten korunmak için maske kullanımının ve kişisel hijyen, özellikle de el hijyeninin önemine dikkat çeken Bakmaz, “Maske kullanımı, maske kullanımı haricinde el hijyeni. İnsanlar el yıkarken süreyi kısa tutuyor. Eller öncelikle suyla yıkanıp, durulandıktan sonra sabunla yıkanmalı, köpürtülmeli. Avuç içleri, parmak araları özenle temizlenmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli. Nihayetinde eller düzgünce durulanmalı ve sonrasında eller peçete ya da havluyla kurulandıktan sonra musluk o şekilde kapatılmalı. Toplu taşıma araçları, iş yerleri, okullar gibi birçok kişinin aynı anda bulunduğu ortamlarda kişilerin öksürürken, hapşırırken eliyle ağzıyla veya dirseğiyle kapatması gerekiyor. Biz toplum olarak sıcakkanlıyız. Her gördüğümüzü sarılıp, öpmeyi çok seviyoruz. Bulaşıcı enfeksiyon hastalığının olduğu şu dönemlerde biraz mesafe koymalıyız”dedi.

“Virüsle ilgili doğru bilgiyi doğru kaynaklardan öğrenmek gerekiyor”

Doktor Bakmaz, virüsler ilgili doğru bilinen yanlışları da paylaştı. Virüsün sadece solunum yoluyla bulaştığını söyleyen Bakmaz, nesnelere dokunma yoluyla bulaştığı hakkında internette dolaşan bilgilerin doğru olmadığını belirtti.

Corona virüsü ile ilgili internette yer alan bilgi kirliliğinden korunmak için doğru kaynakların okunması gerektiğine vurgu yapan Bakmaz, “Bunun için Sağlık Bakanlığı’nın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün internet sayfalarını tavsiye edebilirim. Bunun haricinde yaygın doğru bilinen yanlışlardan biri de bilinçsiz antibiyotik kullanımı. Bahsettiğimiz şey bir virüs, bir bakteri değil. İnsanlar ne yazık ki kontrolsüz antibiyotik tüketimi yapıyor. Bu antibiyotik tüketiminin söz konusu hastalığa en ufak bir etkisi olmamakla birlikte bireylerin vücudunda antibiyotik direnci geliştirmekte, kişilerin kullandığı antibiyotiğin normalde engellemesi gereken bakteriye de direnç mekanizması sağlayıp, söz konusu bakteriye yakalandığında artık mevcut antibiyotiğin yeterli olamayacağı durumunu geliştirmekte” diye konuştu.

Doktor Bakmaz, Corona virüsü semptomlarını taşıdığını düşünen kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Büyükşehir personeli, Corona virüsü ile ilgili bilgilendirildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan Dr. Ufuk Batmaz, Büyükşehir personeline Corona virüsü ile ilgili bilgilendirme sunumu da gerçekleştirdi. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, 6 kıtada pek çok ülkeye yayılan ölümcül virüs hakkında detaylı bilgi veren Dr. Ufuk Batmaz, Corona virüsünün belirleyici semptomlarını ve bulaşma yollarını anlattı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen sunuma ilçelerde görevli personel de katıldı.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?