BAŞKAN SEÇER, NATO UNSURU GEMİLERİN KOMUTANLARINI AĞIRLADI

BAŞKAN SEÇER, NATO UNSURU GEMİLERİN KOMUTANLARINI AĞIRLADI

reklam"

SEÇER, KOMUTANLARA MERSİN HAKKINDA BİLGİ VERDİ

NATO’nun Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görevi dolayısıyla Doğu Akdeniz’de bulunan SNMCMG-2 Grubu Komutanı Valentin Catalin Vlad, Kurmay Başkanı Enrique Garcia Morera ve bağlı unsurlar olan gemilerin komutanları, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. NATO müttefiki komutanların ziyaretine, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nı temsilen İstihkam Binbaşı Mustafa Yavuz Kayalar da katıldı.

Mersin’in Doğu Akdeniz çanağında önemli bir liman kenti olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, Mersin’in hem ticaret, hem bölge ülkelerinin güvenliği açısından stratejik konumda olduğunu vurguladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  NATO’nun Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görevi kapsamında 6 ay Doğu Akdeniz’de görev yapacak unsurların komutanlarını ağırladı. Mersin’in Doğu Akdeniz çanağında önemli bir liman kenti olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, Mersin’in hem ticaret, hem bölge ülkelerinin güvenliği açısından stratejik konumda olduğunu söyledi.

Seçer: “Mersin daha renkli bir kent olacak”

Başkan Seçer, makamında gerçekleşen ziyarette, NATO bünyesinde görev yapan Rumen, İspanyol ve Alman subaylara, Mersin’i gezmelerini önerdi. Mersin’in hem doğal güzellikleriyle, hem tarihi ve kültürel mirasıyla önemli bir şehir olduğunu anlatan Başkan Seçer, “Bölgemizin yemekleri de lezzetlidir. Deniz ürünlerinde iddialıyız. Diğer taraftan Arap mutfağından Anadolu mutfağına, Balkan mutfağından Kafkas mutfağına birçok lezzeti burada tadabilirsiniz. Bunun temel nedeni, Mersin’in demografik olarak çeşitlilik arz eden bir kent olması. Mersin benim başkanlığım döneminde daha renkli bir kent olacak. Konuklarımız birkaç yıl sonra Mersin’i yeniden ziyaret ettiklerinde bu farkı kendileri de görecektir” dedi.

SNMCMG-2 Grubu Komutanı Valentin Catalin Vlad da, “Döndüğümde bu sıcak karşılamayı anlatacağım. Gösterdiğiniz bu dostane davranışın ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Türkiye’nin müttefikliğinin ne kadar değerli olduğunun farkındayız. Gelecekte Türkiye’yi yine ziyaret etmek isterim. Hem bu dostluğun, hem mutfağınızın tadını çıkarmak isterim” diye konuştu.

NATO grubunda yer alan FGS Fulda gemisinin Alman komutanı Mario Bewert de, Çarşamba günü Almanya’da bir ırkçı tarafından gerçekleştirilen ve aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu saldırıdan dolayı üzüntülerini dile getirdi.

Ziyaret sonunda SNMCMG-2 Grubu Komutanı Valentin Catalin Vlad, Başkan Seçer’e NATO logosunun olduğu bir plaket sunarken, Başkan Seçer de Mersin’in simgelerinden caretta caretta kaplumbağalarının resmedildiği bir kabartma tablo hediye etti.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?