YASAKLAR KALKACAK MI!! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPIYOR!!!

YASAKLAR KALKACAK MI!! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPIYOR!!!

reklam"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısı sona erdi.

8 ve 12. sınıflar 1 martta okula gidecek ve ilkokullar 1 martta egitime başlıcak.

KÖY OKULLARINDA 15 Şubatta Eğitim başlıyor.

Kafe ve Restoranlar için takvim belirlenecek şuan kapalı kalmaya devam edecek.

2 saat süren toplantının ardından Erdoğan alınan kararları açıklıyor.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Yatırımlarımıza hız verdik. Sadece Ocak ayında milletimizin hizmetinde sunduğumuzun eserler, kat ettiğimiz mesafeyi göstermeye yetecektir. Tulhan Tüneli ile bağlantı köprüsünü hizmete açtık. Pülümür Köprüsü, kendi kategorisinde dünyanın 4. Büyük eseri olması nedeniyle ayrıca anlamlıdır. Türkiye’nin uzay çalışmalarındaki gücünün son göstergesi olan Türksat 5-A uydusunu uzaya gönderdik. 

Uzay çalışmalarında uzak mesafelerde büyük uydular yerine, daha kısa mesafelerdeki mikro uyduların önemi giderek artırıyor. Biz de ülkemizde mikro uydu tesisi inşaatına başladık. Haberleşmeden, savunma sanayisine kadar geniş bir kullanım alanına sahip uzay ve uygu teknolojileri konusunda ülkemizi marka haline getirmede kararlıyız. 

Ülkemizin altyapısına en önemli desteklerden biri olacağına inanıyoruz. Dere Geçici Köprüsü ve bağlantılarını 9 Ocak’ta hizmete açtık. Kabine Toplantımızdan önce Türkiye Geleneksel Spor Dalları Organizasyonu nedeniyle bir araya geldik.

Erdoğan: Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasa tartışmasının vakti gelmiştir. Önümüzdeki dönemde yeni anaysa için harekete geçebiliriz 

YENİ ANAYASAYI TARTIŞMA VAKTİ GELMİŞTİR” 

 

Belki de şimdi Türkiye’nin yeni anayasayı tartışma vakti gelmiştir. Anayasa çalışması gizli saklı yürütülecek bir çalışma değildir. Bu çalışma, milletin temsilcilerinin tamamı ile gerçekleştirilmesi gerekir. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız ile görüşmemizin ardından önümüzdeki günlerde yeni anayasa için harekete geçilmesini planlıyoruz. 

Esasen Türkiye’de sorunların kaynağının 1960’tan beri hep darbeciler tarafından yapılan anayasalar olduğu açıktır. Anayası’nın ruhuna işleyen darbe ve vesayet izini silmek mümkün olmuyor. Meclis’teki anayasa hazırlığı, CHP’nin tutumu nedeniyle sekteye uğramıştır. 

Belki de şimdi Türkiye’nin yeni anayasayı tartışma vakti gelmiştir. Anayasa çalışması gizli saklı yürütülecek bir çalışma değildir. Bu çalışma, milletin temsilcilerinin tamamı ile gerçekleştirilmesi gerekir. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız ile görüşmemizin ardından önümüzdeki günlerde yeni anayasa için harekete geçilmesini planlıyoruz. 

Yaklaşık 650 bin emeklimizi kapsayan en düşük emekli maaş ödemesini 1000 liradan 1500 liraya çıkardı. SGK kapsamındaki tüm ailelerimize nakdi yardım yaptık. Ekonomiyi canlandırmak ve istihdamı korumak için bir dizi tedbirler kararlılıkla uygulanıyor. Bay Kemal, öyle gidip de çöp konteynerlerinin içerisinde vatandaşlarımızı aç ve sefil, yanlış haberlerle aldatamayacaksın. Zaten böyle söyledikçe de bak partin kendi içinde dağılmaya başladı. 

Bugüne kadar çeşitli kesimlere verilen hibe desteklerinin rakamı 49 milyar lirayı geçti. Milletime sesleniyorum, 49 milyar lirayı geçti. Diğer SGK teşviklerimizle bu rakam, 71 milyar liraya ulaşıyor. Geçtiğimiz yıl salgın şartlarına rağmen 16 milyon turist sayısına ulaştık. 

Dijital ortamda yapılan pazara giriş çalışmalarını destekledik. Mart 2020’den itibaren vergi yükümlülüklerini ve sosyal güvenlik kurumu prim ödemelerini 6 ay erteledik. 2,5 milyon vergi mükellefini rahatlattık. Sinema tiyatroda KDV fiyatlarını yüzde 1’e indirdik. Genel esnaf hizmetlerinde KDV’yi yüzde 8’e düşürdük. 

Bu uygulamadan yararlanmak için şu ana kadar 7,5 milyon vatandaşımız, vergi dairlerine başvurdu. Salgın sebebiyle tamamen durdurulan kahvehane, sinema salonları gibi işletmelerin vergi yükümlülüklerini erteledik. Salgının en çok etkilediği kesim olan taksi, dolmuş, servis işletmecileri gibi esnafımızı doğrudan destek kapsamına aldık.  

Böylece 1 milyon 240 bin esnafımız 3 ay süre ile ayda bin lira almaya devam etti. Büyükşehirlerde kira desteği yapıyoruz. Esnaflarımıza 5 milyar liranın üzerinde nakdi destek sağladık. Restoran ve kafe sahibi esnaflarımıza yeni hibe desteğinin müjdesini de geçtiğimiz günlerde açıkladı. 

2020 yılında ciro kaybı yaşayan lokanta işletmeleri, azalan cirosunun yüzde 3’ü kadar hibe alabilecekler. Bundan sonra da esnafımızın, sanatkarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. 

Ekonominin üretimi, yatırım harcamaları oldukça güçlü seyrediyor. İmalat Sanayicileri Satın Alma Endeksi 8 aydır yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor. Geçtiğimiz yıl salgına rağmen yatırım taleplerinin arttığını görüyoruz. 

Ayrıntılar geliyor… 

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?